Domofony i VideodomofonyDomofony

Domofony Analogowe Domofony Cyfrowe

Domofony to najpopularniejsze urządzenia służące do komunikacji głosowej w budynku. Najczęściej domofony służą do komunikacji między bramą wejściową na posesję a domem lub między wejściem na klatkę schodową w bloku a lokatorami.

W skład tradycyjnego domofonu wchodzi:

  • Kaseta zewnętrzna, zwana tez często stacją bramową, umieszczona przy furtce lub drzwiach. Kaseta zawiera głośnik oraz mikrofon i przyciski do wybierania połączenia z określonym lokatorem. Kaseta zewnętrzna domofonu ma także podświetlane okienko, w którym umieszcza się kartkę z danymi lokatorów. Bardziej zaawansowane kasety mają zaimplementowane czytniki kart lub pastylek dallas.
  • Zasilacz domofonu wraz ze wzmacniaczem, który znajduje się w domu lub na klatce schodowej i służy do wzmacniania dźwięku z mikrofonów domofonu oraz sterowania elektrozaczepami, itp.
  • Słuchawka domofonu zwana unifonem umieszczona jest w wewnątrz budynku (w mieszkaniu lokatora) i wygląda jak zwykła słuchawka telefoniczna. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór unifonów do domofonów w różnych kolorach. Przy wyborze słuchawki należy zwrócić uwagę na sposób podłączenia jej do domofonu.
  • Elektrozaczep to element „wykonawczy” domofonu umieszczony w futrynie, w bezpośrednim sąsiedztwie zamka. Po naciśnięciu przycisku w unifonie przez elektromagnes elektrozaczepu płynie prąd i zwalnia blokadę zamka umożliwiając wejście na teren obiektu. Istnieją różne odmiany elektrozaczepów: elektrozaczepy rewersyjne, z pamięcią, z blokadą, itp.

W budynkach jednorodzinnych najczęściej stosowane są >domofony analogowe. Domofony analogowe są tanie oraz proste w podłączeniu i eksploatacji. Do ich podłączania stosuje się przewody YTDY. Przy dużych obiektach (bloki, firmy) odchdzi się od stosowania domofonów analogowych na rzecz cyfrowych.

Domofony cyfrowe znajdują najszersze zastosowanie w budynkach wielorodzinnych, osiedlach i innych rozległych instalacjach. Przy stosunkowo prostej instalacji dają szereg możłiwości sterowania drzwiami, szlabanami, itp.

Wideodomofony

Kamery MonitoryWidedodomofony jednorodzinne

Wideodomofony są coraz popularniejszą formą komunikacji między osobami odwiedzającymi posesję. Dają możliwość nie tylko już usłyszeć ale i zobaczyć osobę stojącą przed kamerą.

Najnowsze wideodomofony, oprócz standardowej komunikacji, umożliwiają podłączenie kamer CCTV budując własny system monitoringu czy pozwalają na otwarcie automatyki bramowej. Ponadto po zastosowaniu specjalnych modułów umożliwiają także przekazywanie rozmów na telefony komórkowe w przypadku braku lokatorów.

W skład tradycyjnego wideodomofonu wchodzi:

  • Kaseta zewnętrzna (kamera) to element montowany najczęściej przed wejściem na posesje. Posiada głośnik, mikrofon oraz kamerę do obserwacji osób odwiedzających. Dzięki wbudowanym oświetlaczom podczerwieni możliwa jest obserwacja w nawet całkowitych ciemnościach. Występują w wersji nad i podtynkowej.
  • Monitor montowany jest w mieszkaniu. To na nim obserwujemy co dzieje się przed kamerą. Występują różne wielkości monitorów od 2,5″- 10″, a także rodzaje: głośnomówiące oraz słuchawkowe. W wybranych modelach istnieje możliwość podłączenia dodatkowych monitorów lub unifonów w innych pomieszczeniach. Zasilane są bezpośrednio z sieci elektrycznej.
  • Elektrozaczep to element „wykonawczy” wideodomofonu umieszczony w futrynie, w bezpośrednim sąsiedztwie zamka. Po naciśnięciu przycisku na monitorze/unifonie przez elektromagnes elektrozaczepu płynie prąd i zwalnia blokadę zamka umożliwiając wejście na teren obiektu. Istnieją różne odmiany elektrozaczepów: elektrozaczepy rewersyjne, z pamięcią, z blokadą, itp.

Copyright © Elektro Kilma 2013 All rights reserved.
| Web Design by MiliWeb.pl For SSK

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress